Päivitys 31.8.2026: Silmäsetin siirtyminen Silmäasemalle toteutui vuonna 2024, mutta Lohjantähden Silmäasema-myymälä suljettiin 6.3.2026. Silmäasema ohjaa Lohjan asiakkaat 9.3.2026 alkaen Prisma Lohjan toimipisteeseen. Ajantasaiset palvelut ja vastaanottoajat kannattaa tarkistaa Silmäasemalta ennen asiointia.
Silmäset siirtyi Silmäasemalle vuonna 2024
Silmäasema Optiikka Oy osti Lohjan Silmäset Oy:n liiketoiminnan vuonna 2024. Kaupan yhteydessä henkilöstö siirtyi Silmäaseman palvelukseen ja Lohjantähden liike jatkoi Silmäasema-brändillä. Kyse oli tuolloin Silmäaseman palveluverkoston laajentumisesta Lohjalla.
Palvelut ovat sittemmin keskittyneet Prismaan
Tilanne on muuttunut alkuperäisen uutisen jälkeen. Lohjantähden toimipiste ei enää palvele, vaan Silmäasema kertoo palvelujen siirtyneen Lohjan Prisman Silmäasema-myymälään. Näöntarkastusten, silmälääkäripalvelujen ja muiden silmäterveyspalvelujen saatavuus kannattaa tarkistaa suoraan toimipisteestä.
Silmäoireissa tai näön muutoksissa sopivan tutkimuksen tarve arvioidaan yksilöllisesti. Tämä artikkeli ei korvaa optikon tai silmälääkärin arviota.
