Lohjalla on kaksitoista alakoulua: Asemanpellon koulu, Karjalohjan koulu, Lehmijärven koulu, Metsolan koulu, Muijalan koulu, Ojaniitun koulu, Perttilän koulu, Pusulan koulu, Ristin koulu, Sammatin koulu, Solbrinken skola sekä Virkby skola. Näiden alakoulujen lisäksi Lohjalla on myös kuusi yhtenäiskoulua (Järnefelt, Laurentius, Mäntynummi, Nummi, Ojamonharju ja Routionmäki sekä yksityinen Sammatin vapaa kyläkoulu. Kaiken kaikkiaan Lohjalla on noin 4500 oppilasta perusopetuksen piirissä. Perusopetuksen piirissä olevien oppilaiden määrä on vähentynyt viimeisten kuuden vuoden aikana usealla sadalla oppilaalla.
Torstaista alkaen koululaiset ovat liikenteessä
Koulunkäynti jatkuu jälleen torstaista 8.8. alkaen, mikä kannattaa huomioida myös liikenteessä. Tienkäyttäjien tulee olla, omasta kulkuneuvosta riippumatta, valppaina– erityisesti koulujen läheisyydessä.
Lapsi on arvaamaton. Hänen huomionsa voi kiinnittyä kaveriin tai johonkin muuhun, liikenteen kannalta täysin epäolennaiseen. Ei ole mitenkään tavatonta, että lapsi säntää yli tien katsomatta tai vaihtaa yllättäen pyörätien puolelta toiselle.
– Ajoneuvosta riippumatta nopeus pitää sovittaa sellaiseksi, että yllättävässäkin tilanteessa onnettomuus on vältettävissä. Välillä hirvittää, millaisella tilannenopeudella ja miten läheltä esimerkiksi monet pyöräilijät ja mopoilijat ohittavat pienen lapsen, joka saattaa hetkenä minä hyvänsä ottaa askeleen sivuun tai horjahtaa pyörällään, Autoliiton koulutuspäällikkö Teppo Vesalainen toteaa.
Tieliikennelakiin kirjattu ennakointivelvoite edellyttää varautumaan siihen, että kaikki eivät välttämättä noudata liikennesääntöjä. Jos toinen osapuoli on lapsi, katsotaan vanhemman tienkäyttäjän ennakointivelvoite erityisen suureksi.
Huomion jakaminen on hankalaa
Jos huomion jakaminen useaan asiaan samanaikaisesti on vaikeaa aikuiselle, on se sitä myös lapselle. Tyypillinen vaaratilanne on, että lapsen huomio kiinnittyy vain tietä antavaan ajoneuvoon tai sen kuljettajaan ja hän unohtaa vilkaista toiseen suuntaan.
– Tällöin on ehdottoman tärkeää, että kyseisestä suunnasta lähestyvän kuljettajan ajatukset ovat juuri sillä hetkellä olennaisessa ja katse eteenpäin suunnattuna. Suojatielle astuvalle jalankulkijalle on annettava aina tietä, Vesalainen painottaa.
Millaisena alkaa koulunkäynti Lohjalla?
Mäntynummen yhtenäiskoulussa vuosiluokkien 1 –6 opetus ja esiopetuksen toiminta tullaan siirtämään tilaelementteihin, jotka ovat olleet koulun käytössä jo vuodesta 2018. Tilat sijaitsevat Mäntynummen yhtenäiskoulun yhteydessä ja alaluokkien oppilaat saavat jatkaa koulua Mäntynummen alueella, eikä koulukuljetustarve alueelta keskustaan kasva alaluokkalaisten osalta. Yläkoululaiset sen sijaan saavat käydä tuntejaan Rantapuiston väistötiloista, jotka eivät ole ehtineet edes kunnolla valmistua. Koulun toiveissa on, että tilat olisivat täysin valmiit ensi vuoden puolella, mutta siitä huolimatta tilat ovat käytössä syksystä alkaen.
Järnefeltillä Virkkalassa kaivataan yhä kunnon liikuntatiloja.
Tytyrin ja Anttilan koulujen paikalle muutama vuosi sitten rakennettu ja paljon kohuja jo osakseen saanut Laurentius-koulu on noin 800 oppilaan koulu Lohjan keskustassa. Koko koulun lyhyttä historiaa ovat vaivanneet sisäilmaongelmat, joiden toivotaan vähitellen olevan historiaa.
Nummen yhtenäiskoulun 1-6 luokkien oppilaat tulevat pääasiassa Saukkolan ja Nummen taajamasta sekä lähialueen kylistä. Nummen yhtenäiskoulun yläkouluun tullaan myös Pusulan koulusta. Koulun oppilaista yli 70 % on koulukuljetuksen piirissä. Koulutilat ovat hyvässä kunnossa. Terveet ja toimivat tilat sekä maaseutumainen ympäristö tarjoavat oppilaille rauhallisen, viihtyisän ja toiminnallisen oppimisympäristön. Yläkoulun aulatiloihin ja piha-alueelle on hankittu toiminnallisuuteen kannustavaa välineistöä.
Lapset ja iltapäiväkerhotoiminta Lohjalla
Iltapäivätoiminta on lapsen vapaa-aikaa, jonka lähtökohtana ovat lapsen tarpeet, halut ja mielenkiinnon kohteet. Iltapäivätoiminnan tarkoituksena on tarjota ohjattua toimintaa ja tukea koulutyölle sekä myös mahdollisuuksia lasten yhteiseen toimintaan turvallisen aikuisen seurassa. Ensisijainen iltapäivätoimintapaikka on oman koulun iltapäivätoiminta.
Koululaisten iltapäivätoiminnan yleisenä tavoitteena on tukea lapsen hyvinvointia ja terveyttä sekä luoda pohja hyvälle kasvulle. Toiminnan toteuttamista ohjaavat valtakunnalliset koululaisten aamu- ja iltapäivätoiminnan perusteet sekä kunnan oma iltapäivätoiminnan toimintasuunnitelma.
Lohjan kaupungin iltapäivätoimintaa tarjotaan koulujen ensimmäisen ja toisen vuosiluokan oppilaille. Muilla vuosiluokilla olevien erityisen tuen päätöksen oppilaiden osallistumisesta iltapäivätoimintaan neuvotellaan yhteistyössä oppilashuoltohenkilöstön ja huoltajien kanssa. Kerhot ovat avoinna koulupäivisin klo 12.00 – 17.00. Lukuvuonna 2023-24 iltapäivätoimintaan osallistui 385 lasta ja tulevalle kaudelle hakemuksia jätettiin 358 kappaletta.
iltapäivätoiminnan ryhmät perustetaan seuraaville kouluille: Järnefeltin yhtenäiskoulu, Karjalohjan koulu, Laurentius-koulu, Lehmijärven koulu, Metsolan koulu, Muijalan koulu, Mäntynummen yhtenäiskoulu, Nummen yhtenäiskoulu, Ojamonharjun yhtenäiskoulu, Ojaniitun koulu, Perttilän koulu, Pusulan koulu, Ristin koulu, Routionmäen yhtenäiskoulu, Sammatin koulu sekä Solbrinkens skola. Lisäksi Lohjalla on yhdistyksen järjestämä iltapäivätoiminta Sammatin Vapaa Kyläkoulussa jolle osoitettiin Lohjan kaupungin saama valtionosuus.
Lisäksi Lohjan sivistyslautakunta on valtuuttanut varhaiskasvatus- ja perusopetusjohtajan perustamaan yhdistettyjä iltapäivätoiminta- ja esiopetusryhmiä talousarvion ja hankerahoituksen puitteissa myös muissa kouluissa mahdollisuuksien mukaan.
Lohjan kaupunki ja lapsiystävällisyys
Suomen Unicef myönsi Lohjalle ensimmäisen Lapsiystävällinen kunta -tunnustuksen vuonna 2018 sekä toistamiseen vuonna 2021. Tähän liittyen Lohjan kaupungin sivuilla on oma ”ideaseinänsä”, jonka sisältönä on monta ideaa, jotka ovat kaupungilta vielä jääneet toteuttamatta. ”Ideaseinä” on myös listaus, jonka lohjalaiset yrittäjät ja yritykset saisivat myös ottaa omalle listalleen, tarkistettavana asiana, sillä listalla on myös paljon terveisiä paikallisille yrityksille.
Liittyen lasten ja nuorten koulun ulkopuoliseen tekemiseen, Lohjan kaupungilla on kaksi yhteyshenkilöä lapsiystävällinen kunta-asioissa, eli jos esimerkiksi lasten ja nuorten harrastamisen mahdollistaminen, tai maksuton harrastustoiminta ovat lähellä omaa sydäntäsi, kannattaa olla yhteydessä esimerkiksi koordinaattori Maarit Lindmaniin.



