Ykkösakseli ry on myöntänyt Leader-rahoitusta kymmenelle uudelle hankkeelle Lohjalla, Vihdissä ja Salossa. Hankkeista neljä on elinkeinollisia tukia ja seitsemän kohdistuu yleishyödylliseen toimintaan. Tukea myönnettiin yhteensä 49 536,34 euroa.
Lohja
AppleBros Oy saa maatalouden kokeilutukea 2500 euroa omenanviljelyn uudenlaisen liiketoimintamallin luomiseen ja testaamiseen Karjalohjalla. Kokeilun avulla yritys selvittää, miten monikanavainen markkinointi ja omenapuiden vuokraus verkkokaupan kautta käytännössä toimivat.
Lohjan Radioamatöörit ry saa tukea aurinkopaneelijärjestelmän rakentamiseen. Aurinkovoimala edistää kerhon edellytyksiä aktiiviseen toimintaan ympäri vuoden ja parantaa kriisiajan viestintävalmiuksia. Hankkeen kokonaiskustannukset ovat 16 126 euroa. Tuki 50 % on 8063 euroa. L
Nummen kyläyhdistys ry saa tukea Nummen kylätalon keittiöremonttiin sekä katon maalaukseen. Hanke parantaa kylätalon käyttömukavuutta, säästää energiaa ja lisää todennäköisesti käyttäjämäärää. Hankkeen kokonaiskustannukset ovat 16 031,61 euroa. Tuki 50 % on 8015,80 euroa.
Eläkeliiton Karjalohjan yhdistys ry saa tukea videointiprojektiin ja yleisötilaisuuden järjestämiseen Karjalohjalla. Hankkeen tavoitteena on tallentaa tietoa ja kokemuksia Karjalohjan vanhoista koulurakennuksista ja koulunkäynnistä. Hankkeesta hyötyvät lähiseudun nykyiset ja entiset asukkaat sekä jälkipolvet. Pienhankkeen kokonaiskustannukset ovat 7980 euroa. Tuki 70 % on 5586 euroa.
Vihti
Otalammen Metsänpojat r.y. saa tukea uuden latukelkan hankintaan. Tuen avulla latujen ylläpito ja hiihtoharrastus Otalammella voivat jatkua. Hankkeen kokonaiskustannukset ovat 12 350 euroa. Tuki 50 % on 6175 euroa.
Salo
Toiminimi Juha Karimo saa yrityksen investointitukea 5445,54 euroa ilmalämpöpumppujen hankintaan Ylöstalon matkailun majoitustiloihin ja juhlataloon Särkisalossa. Investoinnin avulla yrityksen uusiutuvan energian käyttö lisääntyy.
Birkkala Oy Suomusjärvellä saa vakiintuneen yritystoiminnan kehittämistukea 3000 euroa spelttituotteiden markkinatutkimukseen Saksan markkinoilla. Hankkeen avulla yritys voi kehittää tuotantoaan ja tuotevalikoimaansa kansainvälisten markkinoiden tarpeisiin.
Yr’T Infusion Oy Suomusjärvellä saa vakiintuneen yritystoiminnan kehittämistukea 3000 euroa villiyrttihaudukkeiden brändäykseen ja markkinoinnin kehittämiseen, jälleenmyyntikanavien hankkimiseen, kylmäjuoman kehittämiseen sekä verkkokaupan avaamiseen. Tuen avulla yritys voi kehittää toimintatapojaan, parantaa kannattavuuttaan ja edesauttaa kansainvälistymistä.
FC Halikko ry saa tukea jalkapallokentän lisämaaleihin. Tuen avulla kentän harrastus- ja pelikäyttö lisääntyvät. Hanke hyödyttää erityisesti nuoria. Hankkeen kustannusarvio on 7502 euroa. Tuki 50 % on 3751 euroa.
Rikala-seura ry saa tukea Halikossa sijaitsevan Franssintalon katon huoltomaalaukseen sekä tarvittavien puuosien uusimiseen. Tuen avulla talon monipuolinen toiminta voi jatkua. Pienhankkeen kokonaiskustannukset ovat 8000 euroa. Tuki 50 % on 4000 euroa.
Ykkösakseli ry lyhyesti: neuvontaa, rahoitusta ja toimintaa
Ykkösakseli ry on Leader-ryhmä, jonka tarkoituksena on maaseudun paikallinen kehittäminen. Toiminta-alue on Karkkila, Lohja, Salo ja Vihti. Leader-toiminta kannustaa asukkaita ja yhteisöjä kehittämään omaa aluettaan. Ykkösakseli rahoittaa paikallisia kehittämishankkeita ja myöntää yritystukia. Rahoituksesta päättää hallitus, jossa on asukkaiden, yhteisöjen ja kuntien edustus. Lisäksi Ykkösakseli myöntää Ykkösmassia 11—25 -vuotiaiden nuorten omiin hankkeisiin. Ykkösmassin myöntämisestä päättää Ykkösakselin nuorisojaosto.
Ykkösakseli on saanut vuosille 2023 – 2027 rahoitusta 4,8 miljoonaa euroa. Suomessa toimii 52 Leader-ryhmää. Niille on myönnetty maaseudun paikalliseen kehittämiseen yhteensä 223 miljoonaa euroa. Leader-rahoituksesta 43 % tulee EU:lta, 37 % valtiolta ja 20 % toiminta-alueen kunnilta. Seuraava valintajakso päättyy 18.8.2024. Seuraava Ykkösmassin hakujakso päättyy 31.8. Ks. https://ykkosakseli.fi/.



