Esityskausi 25.1. – 28.2.2025. Tämä hersyvän hauska komedia perustuu tositapahtumiin maailman huonoimmasta laulajasta Florence Foster Jenkinsistä (1868-1944). Häneltä on myös useita erikoisia äänitaltiointeja jäänyt historiankirjoihin. Tämä persoonallinen laulajatar täytti konserttisaleja missä tahansa esiintyikään. Hän hätkähdytti upeine liioteltuine esiintymisasuineen ja epävireisine lauluesityksineen. Kenelläkään ei vaan jostain syystä ollut koskaan sydäntä sanoa, miten kammottavalta hänen laulunsa oikeasti kuulosti. Näytelmää on esitetty ympäri maailmaa ja viimeisimpänä elokuvaversiona se viihdytti Meryl Streepin tähdittämänä.
Florencen roolissa Lohjalla loistaa näyttelijä Marja Koski, joka on tullut tunnetuksi lukuisista, erilaisista rooleistaan sekä draamoissa että komedioissa Lohjan Teatterissa ja alueen muissakin teattereissa jo yli 30 vuoden ajan. Pitkää ja merkittävää harrastajanäyttelijäuraa on upeaa juhlistaa komedian merkeissä ja samalla kiittää suuresti myös Lohjan Teatterin puolesta, monista riemukkaista ja koskettavista hetkistä, joita olemme saaneet kokea Marjan roolitöiden parissa. Komedia kertoo oivasti siitä, kuinka omaan unelmaansa kannattaa uskoa, jos se tuottaa suurta iloa itselle ja antaa intohimoisen suhtautumisen elämään.
– Ihmiset voivat sanoa, että en osaa laulaa, mutta kukaan ei voi väittää, etten olisi laulanut, Florence Foster Jenkins.
Lohjan teatterintyöryhmä: Käsikirjoitus: Peter Quilter, suomennos: Pentti Järvinen, ohjaus ja valo/äänisuunnittelu: Sari Niinikoski Puvustus: Annukka Matilainen, lavastus, tarpeisto ja valoajot: Jyrki Kakko (Apuna Saara Kurkela ja talkooväki), koreografiat Florencelle: Sari Niinikoski, koreografiat Marialle: Kirsi Kannas, ääniajot: Merja Hukkanen, näytelmäoikeudet: Nordic Drama Corner.
Komedian rooleissa: Florence Foster Jenkins – Marja Koski, ST Clair Bayfield: Petri Puttonen, Cosme MCMoon: Reima Nikola, Dorothy, Florencen ystävätär: Maisa Sinisalo, Maria, espanjalais-meksikolainen palvelija: Kirsi Kannas, rouva Verindah-Gedge: Merja Hukkanen.



