Tuukka Taposella ei ole ollut mikään helppo kausi FIA F3 sarjassa tulokaskuskina. Alkukausi näytti hyvältä ja pisteitä tuli osakilpailuista ja tuntui, että ART Grand Prix talli olisi kilpailemassa jopa kärkipaikoista. Pian kuitenkin kävi ilmi, ettei ART tallin valinnat tekniikan ja asetusten suhteen aina osuneet kohdalleen, eikä onnikaan osunut Taposelle ja vähitellen hyvältä näyttänyt kausi kääntyi selviytymistaisteluksi. Tässä vaiheessa minimitavoitteeksi tuli yksi podium sijoitus, joka sekin tuntui haaveelta muutaman heikon osakilpailun jälkeen.
Unkarin F3 GP
Viime viikonloppu Unkarissa toi kuitenkin valoa Taponen loppukauteen. Samalla kun julkisuuteen kerrottiin, että Taponen on tehnyt valintansa ensi kauden tiimistä ja sarjasta, nähtiin radalla taisteleva Taponen, joka perjantaina ajoi aika-ajoissa kolmanteen ruutuun. Lauantain sprintti ei sitten koko ART tiimille ollut mitenkään erikoinen, ja auton nopeusominaisuudet eivät osuneet lainkaan Hungaroringin radan olosuhteisiin, eikä Taponen pystynyt kamppailemaan pistesijoituksesta. Hän lähti kisaan 10.ruudusta ja tuli maaliin 11.
Sunnuntai aamulla oli vuorossa itse pääkilpailu, 24 kierrosta Hungaroringin märällä radalla. Lähtö oli ns. rolling lähtö turvallisuuden takaamiseksi, mikä olikin varmasti oikea päätös. 24 kierroksen aikana vain pari autoa kävi vaihtamassa aivan loppuvaiheessa slicksit alle, jotka eivät kuitenkaan heitäkään auttaneet, joten koko kisa ajettiin märän kelin renkailla. jotka olivat lähestulkoon jokaisella kuskilla aivan loppu kilpailun lopussa, mikä tarkoitti melkoista liukastelua, kolareita sekä ulosajoja kilpailun viimeisillä kierroksilla.
Sunnuntain kisan voittoon ajoi koko kilpailua hallinnut Tridentin brasilialainen Rafael Camara, joka samalla varmisti heti tulokasvuotenaan mestaruuden F3-sarjassa, ja hän ajaneekin ensi vuonna F2-sarjassa. Toiseksi ajoi kakkosruudusta lähtenyt espanjalainen Mari Boya. Kolmannesta ruudusta lähtenyt Taponen kamppaili lopussa tiukasti hänen peräänsä nousseen Tridentin itavaltalainen Charlie Wurz. Wurz oli useasti aivan rinnalla, mutta Taponen säilytti asemansa hyvällä ajolla, vaikka tuntuikin, että ART tallin autossa ei ollut tarpeeksi tehoja – se näkyi jo erossa kahteen kärkiautoon.
Näin siis Taposelle tuloksena Unkarin GP:stä se tavoiteltu podium-sijoitus kolmannella paikallaan, ja samalla Taponen nousi sarjassa sijalle kahdeksan ennen viimeistä GP:tä Monzassa.
Tuukka Taposen tulevaisuus
Tuukka Taposen tulevaisuudesta on kuiskuteltu jo kuukausia, ja nyt on selvää, että Taponen on tehnyt päätöksensä. Päätös kerrotaan julkisuuteen kuulemma vasta Monzan osakilpailun jälkeen syyskuussa, eli kauden päätyttyä. Hänellä on käytännössä kaksi vaihtoehtoa: löytää paremman tiimin auto F3-luokassa, tai nousta F2-sarjaan tulokkaana. Me toivomme, että näemme Taposen ensi kautena kilpailevan Camaran kanssa F2-sarjassa.



