Maanantai-illan Lohjan kaupunginvaltuuston istunnossa käsiteltiin uutta, Lohjan ensimmäistä tasa-arvo- ja yhdenvertaisuussuunnitelmaa. Suunnitelma hyväksyttiin keskusteluiden ja kommentointien jälkeen. Meitäkin alkoi kiinnostaa, mistä oikein on kyse, ja miten se tulee kenties näkymään Lohjan katukuvassa ja arjessa, sekä kuinka paljon se saattaa maksaa lohjalaisille – Lohjalla kun pitäisi olla se tiukka menokuri.
Lohjan ensimmäinen tasa-arvo- ja yhdenvertaisuussuunnitelma, sanotaan sitä jatkossa TAYS:iksi tässä artikkelissa, on voimassa 2025–2029. Se perustuu Lohjan kaupunkistrategiaan, minkä mukaisesti Lohja on kestävän kasvun järvikaupunki, jossa on mahdollista elää suomalaisen asumisen unelmaa. Visiona olisi, että Lohja tunnettaisiin elämästä nauttivien ihmisten valintana.
Suunnitelman alussa tehtävästään väistyvä kaupunginjohtaja Pasi Perämäki sanailee, kuinka Lohjan kaupungin TAYS on rakennettu asukkaiden antamisen näkemysten perusteella, ja missä kaupunkilaisilla on ollut mahdollisuus esittää kehittämiskohteita. TAYS ohjaa kaupungin kaikkia toimijoita tekemään työtä yhteisen kaupunkimme teen.
Pääkehityskohteet
Seuraavan neljän vuoden ajan tasa-arvon vahvistamiseen ja syrjinnän ehkäisemiseen kaupungin palveluissa vaikutetaan seuraavilla teemoilla:
1. Tasa-arvo- ja yhdenvertaisuusnäkökulman laajentaminen kaikkeen toimintaan
2. Asukkaiden kohtaamista ja osallisuutta vahvistetaan ottaen erityisesti huomioon haavoittuvassa asemassa olevat ja syrjinnän vaarassa olevat ryhmät.
3. Tasa-arvoon ja yhdenvertaisuuteen liittyvää tietoisuutta ja osaamista syvennetään eri väestöryhmiin perustuvien ennakkoluulojen poistamiseksi.
Tämä tarkoittaa sitä, että suunnitelman mukaisesti Lohjan kaupungin toimialat TOTEUTTAVAT seuraavat toimenpiteet vuoteen 2029 mennessä:
Kaupungin työntekijöiden osaamista vahvistetaan koulutuksella ja tietoiskuilla sensitiivisten asiakaskohtaamisten varmistamiseksi ja ennakkoluulojen vähentämiseksi. Lisäksi kaupungin luottamushenkilöiden ja päätösvalmistelijoiden TAYS osaaminen vahvistetaan koulutuksella, joka on toteutettu valtuustokausittain. Kaupunki edistää myös yhdenvertaisuutta ja tasa-arvoa rekrytoinnissaan.
Kaupunki on myös jo ottanut käyttöön turvallisemman tilan periaatteet kaupungin tiloissa ja tapahtumissa.
Kaupunki jatkaa asiakaslähtöisyyden vahvistamista koulutuksin ja monikanavaisuuteen panostaen. Kaupunki myös huomioi TAYS näkökulman eri viestintäkanavien sisällöntuotannossa mm. esiintyjien ja kuvituksen osalta. Samalla vahvistetaan asukkaiden kielellisiä oikeuksia palveluissa järjestämällä lisäkoulutusta ruotsin kielen osaamisen vahvistuamiseksi.
Kaupunki varmistaa digitaalisen syrjäytymisen ehkäisemisen varmistamalla ei-digitaalisen sisällöntuotannon jatkumisen. Samalla vahvistetaan kaupungin viestintää palveluiden arkiseen toimintaan liittyvästä TAYS työstä.
Kaupunki myös päivittää lomakkeet huomioimaan sukupuoleton ja suhteiden moninaisuuden. Tämän lisäksi kaupunki rakentaa sukupuolineutraalit WC-tilat uudisrakennuksissa sekä korjauksissa ja huomioi ne hankesuunnittelussa. Lisäksi rakennetun ympäristön turvallisuutta ja esteettömyyttä lisätään mm. lisäämällä valaistusta ja huomioimalla esteettömyys suunnittelussa ja toteutuksissa.
Kaupunki myös kehittää julkista liikennettä huomioiden esteettömyyden julkisen liikenteen kilpailutuksissa mahdollisuuksien mukaan.
Kaupunki luo osallistavan mallin monikulttuurisille kuntalaisille.
Otetaan nollatoleranssi häirinnän ja syrjinnän osalta erityisesti sukupuoleen, sukupuoli-identiteettiin, sukupuolen ilmaisuun ja seksuaaliseen suuntautumiseen liittyen lisäämällä koulutusta ja vahvistamalla oppilaisen ja opiskelijoiden mahdollisuutta tuoda esille kokemaansa häirintää.
Nykytilan kartoitus on tehty
TAYS ei hirveästi lohjalaisia kiinnostanut. Loka-marraskuussa kaupunki teki kyselyn asukkaille kirjastojen ja kaupungintalon asiakaspalvelun kautta saaden 429 vastausta (alle 1 % lohjalaisista). Tämä tulos antoi viitteitä hyvästä palvelun laadusta, mutta 39 % vastanneista oli kokenut syrjintää ja/tai epäasiallista kohtelua palveluissa, vastaajien pieni määrä vain tarkoittaa käytännössä, että kyselyllä ei ole minkäänlaista tilastollista merkitystä. Samoin helmikuussa 2025 järjestetty asukastilaisuus, johon osallistui 16 asukasta ei millään mittarilla ole tilastokelpoinen.
Jäämme odottamaan mielenkiinnolla tulevien vuosien kehitystä TAYS etenemisestä.



