Ajankohtaista

Somerniemen Ämyrin lava

Ämyrin avajaisia vietettiin 22.6.1952. Ämyrin on alusta asti omistanut vuonna 1940 perustettu Somerniemen VPK. Ämyrin lava on Somerniemen kesäiltojen tuttu kohtaamispaikka, ja se kantaa mukanaan pitkää suomalaista lavatanssiperinnettä.

Tanssilava sijaitsee Somerolla, Painiojärven etelärannan maisemissa, mäntyvoittoisella harjualueella. Paikka tuntuu heti saavuttaessa hieman omalta maailmaltaan, sillä korkea mäki, järven läheisyys ja metsäinen ympäristö tekevät lavasta enemmän kuin pelkän tanssipaikan.

Somerniemen Ämyrin lava on säilyttänyt asemansa aikana, jolloin moni perinteinen huvipaikka on joutunut miettimään rooliaan uudelleen. Lava elää silti vahvasti kesässä, musiikissa ja siinä tunnelmassa, jota ei voi rakentaa pelkillä puitteilla. Ämyri tunnetaan ennen kaikkea lavatanssien ystävien paikkana, mutta se toimii myös paikallisena kulttuurimaisemana ja kesäisenä maamerkkinä.

Ämyrin nimi nousee usein esiin, kun puhutaan Someron tanssilavoista ja maaseudun elävästä tapahtumakulttuurista. Somero tunnetaan tanssipaikoistaan, ja Ämyri on yksi niistä lavoista, joiden ympärille on vuosikymmenten aikanan syntynyt oma yleisönsä. Paikka vetoaa tanssijoihin, musiikin ystäviin ja niihin, jotka etsivät kesäillalta aitoa, mutkatonta tunnelmaa.

Ämyrin lava ei ole pelkästään historiallinen kohde, vaan se on edelleen käytännöllinen tapahtumapaikka: katettu 600 m2 tanssilava. Alueella on
myös laajat parkkitilat, ravintola Tulipesä anniskeluoikeuksin, grillikioski, ulkoterassi, vesipiste yms.

Lavalla järjestetään tuttuun tapaan tansseja lauantaisin toukokuun lopusta syyskuun alkuun ja torstaisin naistentanssien merkeissä kesäkuun lopusta elokuun loppuun. Lisäksi kerran kuussa on sunnuntain päivätanssit ja tänä kesänä yksi ”poppi-perjantai”. Kesän aikana on tulossa muitakin tapahtumia, mm. jumppaa & buffaa eli pilatesta ja kakku-&salaattibuffet. Perinteistä lavatanssitunnelmaa kauniilla kesälavalla nykyaikaisella otteella.

Lavan omistaa edelleen Somerniemen VPK. Toiminnasta vastaa nyt kolmatta kesää lavaemäntä Anette Ojanen yhdessä ravintolatoiminnasta vastaavan äitinsä Tiina Ojasen kanssa.

Kommentoi kirjoitusta