Länsi-Uudenmaan Säästöpankki Oy haluaa olla alueemme osaavin ja luotetuin talouden kumppani, niin yksityistalouksille kuin yrityksille. Pankin tehtävänä on edistää säästäväisyyttä ja asiakkaiden taloudellista hyvinvointia. Pankin päätehtäviin kuuluu myös olla aktiivisesti tarjoamassa henkilökohtaisia ratkaisuja asiakkaan talouteen liittyen. Pankin omistaa 100 % Länsi-Uudenmaan Säästöpankki säätiö, jonka tehtävänä on tukea alueemme elinvoimaisuutta, hyvinvointia sekä talouden kehittymistä mm. tukemalla alueellisia hankkeita avustuksilla sekä apurahoilla.
Pankki on myös panostanut näkyvyyteensä omalla promotiimillä, joka on ollut tavattavissa eri tapahtumissa. Promotiimi on ollut kesän aikana viikoittain eri puolilla pankin toimialuetta edustamassa pankkia.
Pankin toimialueena on Länsi-Uusimaa. Pankki tarjoaa nykyään palveluita Lohjan, Kirkkonummen, Vihdin, Karkkilan, Siuntion, Espoon, Kauniaisten, Vantaan, Inkoon, Hangon ja Raaseporin alueen asukkaille ja yrityksille. Ja myös näihin muuttoliikkeen ja työssäkäyntialueiden kautta liittyville lähialueille. Pankin 84 asiantuntijaa työskentelee pankin kuudessa toimipisteessä: Lohjalla, Nummelassa Kirkkonummella, Kirkkonummen Jorvaksessa, Espoossa ja Karkkilassa.
– Olemme valmistelleet uuden toimipisteen avaamista Plaza Business Parkkiin Vantaalle syyskuussa 2025, kertoo pankin toimitusjohtaja Samu Rouhe.
– Samalla olemme myös lisänneet henkilökuntaamme palkkaamalla 11 uutta toimihenkilöä. Kesätyöt kuten promotiimi, ovat muuten hyvä aloitus pankkiuralle. Meillä on työntekijöitä, jotka ovat tulleet meille kesätöihin 20 vuotta sitten ja ovat löytäneet uransa sitä kautta, ja ovat meillä yhä töissä.
– Iso kiitos kuuluu sanoa niin meidän henkilökunnallemme, kuin myös asiakkaillemme. Yhteistyöllä on mahdollisuus kehittyä ja kasvaa, ei yksin, kiteyttää tilannetta Rouhe.
Vuoden 2025 alkuvuosi: korot laskussa ja geopoliittiset riskit nousussa
Vuoden 2025 ensimmäisellä puoliskolla euroalueen lyhyet korot jatkoivat laskuaan alaspäin, Euroopan keskuspankin jatkaessa koronlaskujaan. Esimerkiksi asuntolainojen yleisenä viitekorkona toimivan 12 kk Euriborin liikehaarukka oli noin puoli prosenttiyksikköä. Katsauskauden lopulla 12 kk:n Euribor oli 2,1 %. Geopoliittiset riskit ja kauppasodan luomat jännitteet vaikuttivat sijoitusmarkkinaan. Epävarmuus sijoitusmarkkinoilla on ollut korkealla ja kauppasodan vaikutukset yritysten kasvunäkymiin ovat olleet sijoittajien huomion keskipisteenä.
Suomen talouden elpyminen käynnistyi vuonna 2024. Sittemmin BKT on elpynyt jo reilun vuoden verran, kun katsotaan talouden kasvua edellisneljännekseen verrattuna. Kasvu on tosin ollut vaisua, mutta kuitenkin plusmerkkistä. Korkojen lasku tekee Suomen taloudelle hyvää ja ostovoima kasvaa.
Asuntojen hinnat lähtivät hiljalleen nousuun, mutta vuokrat kehittyivät vakaasti entiseen tahtiin. Työmarkkinatilanne on heikentynyt, työttömyys ja erityisesti pitkäaikaistyöttömyys ovat edelleen kasvussa. Asuntorakentamisen kysyntä on kasvanut ja rakentamisen rahoittaminen on lisääntynyt myös Lohjan alueella.
Tämä kaikki huomioon ottaen pankin 5,1 miljoonan euron liiketulos on hyvä, ja se vahvistaa entisestään pankin omia varoja sekä vakavaraisuutta 27,63 % tasolle. Vahva vakavaraisuus luo vankan pohjan pankin toiminnalle sekä sen laajentamiselle ja kehittämiselle. Vakavaraisella pankilla on paremmat edellytykset kasvaa ja olla mukana toiminta-alueen investointien rahoittamisessa.
Pankin asiakkaat ovat tyytyväisiä
Säästöpankin asiakkaat arvostavat henkilökohtaista toimintatapaa. Alkuvuonna kaikkien neuvotteluiden NPS eli asiakastyytyväisyys taso oli 83,4. Samanaikaisesti asiakkaiden talletusvarat kasvoivat pankissa alkuvuoden aikana 15,2 miljoonalla eurolla ja rahasto- ja vakuutussijoitusten arvot nousivat 8,7 % (16,6 miljoonaa euroa).
Luottokanta kasvoi
Alkuvuoden aikana Länsi-Uudenmaan Säästöpankki Oy myönsi 118 miljoonaa euroa uusia luottoja. Asuntokaupan vaisu alkuvuosi näkyy pankin luottokannan kehityksessä, asuntoluottokanta kasvoi vuoden alusta 1,6 %. Saman aikaisesti yritysliiketoiminnan luottomyynti kaksinkertaistui, jolla on suuri merkitys luottokannan kasvussa. Luottomyynti yrityksille kasvoi 162 % (+45,6 miljoonaa euroa).
– Pankkimme yritysasiakasliiketoiminnan kasvu on tulosta pitkäjänteisestä- ja proaktiivisesta työstä yritysasiakkaidemme kanssa. Pidämme tavoitettavuutta ja asiantuntevuutta tärkeänä, jotta pystymme vastaamaan asiakkaidemme kasvaviin tarpeisiin, kertoivat yrityspuolen Jarkko Ewerts sekä Tuomas Nieminen.
Sijoittamisen ja säästämisen palvelut kuuluvat kaikille
Varakkaimpien asiakkaiden hoitomalli, yksityispankkipalvelu on suosittu ja palvelun kasvu oli vahvaa alkuvuonna. Säästöpankin mielestä säästäminen kuuluu kaikille. Siksi tahdomme tehdä säästämisestä ja sijoittamisesta entistä helpompaa ja mahdollistaa sen jokaiselle säästämisestä kiinnostuneelle.
– Tarjoamme uutuutena kaikille asiakkaillemme oman taloudellisen turvan rakentamisen helposti ja joustavasti, siksi laskimme suosittujen ratkaisurahastojen minimimerkinnän 10 euroon. Muutos koskee Säästöpankki Maltti, -Ryhti ja -Kantti -ratkaisurahastoja sekä Säästöpankki Osake Maailma – sijoitusrahastoa. Säästöpankin kolme ratkaisurahastoa antavat hyvät eväät sopivan sijoitussalkun rakentamiseen.
– Nyrkkisääntönä suosittelemme säästämään n. 5–10 % nettopalkasta. Tällä uudistuksella säästäminen on useampien asiakkaiden ulottuvilla. Haluamme vaurastuttaa kaikkia asiakkaitamme.
– Asiakkaat ovat kevään aikana osittain siirtäneet vanhoja talletusvaroja sijoituksiin, varsinkin kun tileille ei enää makseta yhtä korkeaa korkoa kuin vuosi sitten.
Koko Säästöpankkiryhmä vahva
Lohjan lisäksi koko Säästöpankkiryhmä jatkaa vahvaa kasvua. Säästöpankkiryhmän vuoden 2025 ensimmäinen puolisko osoitti vahvaa suorituskykyä. Ryhmästrategia vuosille 2024–2030 vahvistettiin vuosi sitten, ja sen toteutus on nyt täydessä vauhdissa. Alkuvuosi osoitti, että suunta on oikea: liiketoiminta kasvaa, asiakastyytyväisyys on korkealla ja vastuullisuustyö etenee määrätietoisesti.
– Vuosi sitten vahvistetun strategiamme toteutus on käynnistynyt erinomaisesti. Vaikka talouden epävarmuudet ovat yhä heijastuneet asiakkaiden varovaisuuteen asunnon hankinnassa, investoinneissa ja lainakysynnässä, liiketoimintamme on kehittynyt vakaasti ja tavoitteidemme mukaisesti. Olemme onnistuneet kasvattamaan laina- ja talletuskantaamme sekä kannattavien asiakkaiden ja hoidettavan varallisuuden määrää, sanoo Säästöpankkiliiton toimitusjohtaja Kai Koskela.
– Kuten Säästöpankkiryhmä, myös Länsi-Uudenmaan Säästöpankki Oy haluaa kasvaa. Valtaosa kaikesta palveluita keskittyy kuitenkin yhä pankin perinteisille toimialueille Kirkkonummelle, Lohjalle, Karkkilaan ja Vihtiin, mutta kasvua haetaan Espoon ja Vantaan alueilta, missä toiminta on vasta alkumetreillä, kertoo Rouhe.



