Suomen Rautatiemuseo järjestää ohjelmallisen syysretken lauantaina 16.10.2021 Perinnejuna Valtterilla. Matkustajia otetaan kyytiin sekä Hyvinkäältä (lähtöaika 10.05) että Lohjalta (lähtöaika 11.23). Päivän ohjelmaksi voi valita joko Alvar Aalto -kaupunkiopastuksen Tammisaaressa, opastetun vierailun Hangon rintamamuseossa Lappohjassa tai omatoimisen retken Hangossa. Retkipäivän kaikki liput ovat myynnissä verkkokaupassa 13.10. saakka eikä lippuja voi ostaa junasta.

Retki järjestetään yhteistyössä VR:n, Raaseporin museon ja Hangon rintamamuseon kanssa. Katso lisätietoja: www.rautatiemuseo.fi
Perinnejuna Valtteri on VR:n ja Suomen Rautatiemuseon yhteistyössä Suomen rautateiden 150-vuotisjuhlavuodeksi 2012 kunnostama junakokonaisuus. Valtterissa on neljä entisöityä puurakenteista vaunua. Junan kokoonpanoon kuuluu entinen Ahlström-yhtiön pääjohtajan salonkivaunu, III luokan matkustajavaunu, yhdistetty matkustaja- ja kahvilavaunu sekä yhdistetty matkustaja- ja konduktöörivaunu. Juna on saanut nimensä salonkivaunun entisen käyttäjän, Walter Ahlströmin mukaan. Vanhin vaunu on salonkivaunu 1920-luvulta. Kolme muuta matkustajavaunua on kunnostettu 1940–1970-lukujen tyyliin. Perinnejuna Valtteri kuuluu Suomen Rautatiemuseon kokoelmaan.