Ajankohtaista

lohjan kaupungin ensimmäinen asfaltti

Päätoimittaja

Lohjan Seudun Kuorma-autoilijat 80 vuotta

Lohjan Seudun Kuorma-autoilijat ry. juhlistavat 80 vuoden taivaltaan liikenneturvallisuus aiheisella tapahtumalla Lohjan Nahkurintorilla 16.5.2026 klo 9–14. Tilaisuus on suunnattu koko perheelle, vauvasta vaariin.

Paikalla pääsee tutustumaan kalustoon nykyajalta tai muistelemaan menneiden vuosien kalustoa. Pääset katsomaan liikenneturvallisuutta kuorma-auton hytistä kuljettajan silmin. Näet mitä palveluita paikallisilla yrittäjillä voisi olla juuri sinulle. Jos olet ajatellut kuljetusalaa ammatiksesi, täältä löydät siihenkin vastauksia. Lapsille suunnattua ohjelmaa ja tehtävärasteja.

Autoilijoiden historiaa Lohjalla

Lohjan Seudun Kuorma-autoilijat ry. alkuaikoina yhdistyksen rooli alueellisesti oli merkittävä, kun liikennelupien tarveharkintaan perustuva myöntämisperuste oli käytössä. Yhdistyksen johtokunta antoi lausunnon haettavien liikennelupien tarpeellisuudesta. Liikennelupien tarveharkinta poistui vuonna 1991. Tämän lisäksi edunvalvonta, koulutus ja tiedon jako ovat olleet merkittäviä tehtäviä ennen sähköpostien tuloa. Näiden tehtävien lisäksi yhdistys on järjestänyt liikunta- ja kulttuuritapahtumia, paikallisia sekä valtakunnallisia urheilukilpailuja ja teatterimatkoja. Tärkeää oli jo silloin verkostoituminen, joka on nykyisin yhdistyksen tärkein rooli, kun tiedot alaan liittyvistä vaatimuksista ja muutoksista liikkuvat sähköisillä tiedotusvälineillä helposti jokaiselle yrittäjälle.

Maailma on muuttunut paljon 80 vuoden aikana, ja yhdistyksen jäsenmäärä on muuttunut siinä mukana. Sota-ajan jälkeen autoilijoiden määrä lisääntyi, kun yhteiskuntaa rakennettiin. Suurimmillaan jäsenmäärä on ollut lähes sadassa autoilijassa, mutta nykyään trendi on hiukan laskusuunnassa johtuen yrityskulttuurin muutoksesta yhden auton liikennöitsijöistä useamman auton kuljetusliikkeiksi.

Faktoja Lohjan Seudun Kuorma-autoilijat ry:stä

– Perustettu 28.3.1945

– 1971 jakaantunut Lohjan Seudun Kuorma-autoilijat ry. ja Lohjan Seudun taksiautoilijat ry.

– Yhdistyksessä on ajoittain toiminut myös naisille suunnattu alajaos, Kuormattaret.

– Nykyisin jäseniä n. 40

Kommentoi kirjoitusta