Ajankohtaista

Laurinkatu 2014

Päätoimittaja

Trendit näkyvät myös katukuvassa

Nykytrendeiltä ei voi välttyä kävellessään tämän päivän Lohjan keskustassa.
Uusille lohjalaisille tai nuorille muutos ei ole välttämättä havaittavissa, mutta pidempään alueella asuville muutos on valtava – poissa ovat katukuvasta paikalliset erikoisliikkeet, palvelevat paikalliset yrittäjävetoiset helmet.
Onhan niitä yhä pari jäljellä, mutta suurin osa paikallisesta yrittämisestä on siirtynyt palveluyrityksiin ja online-myyntiin. Internet onkin ollut yksi niistä trendien luojista, eikä verkkokauppa ollutkaan se kaiken hyvän tuoja suomalaiseen liike-elämään.
Trendit näkyvät katukuvassa liikkeiden katoamisen lisäksi myös huoltoasemien katona. Vielä muutama vuosi sitten Lohjan eri osissa oli oma palveleva huoltoasemansa autoille. Niissä oli tarjolla oli kahvilaa, autohuoltoa ja tankkausta.
Nykyään nämä palvelut ovat pitkälti automatisoituja tankkauspisteitä, paria jäljellä olevaa poikkeusta lukuunottamatta, jotka yhä tarjoilevat laajempaa palvelua.
Autoilu kokonaisuudessaan on kokemassa valtavan muutoksen sähköautoilun lisääntyessä entisestään. Tämä lisättynä sähkönkulutuksen yleiseen lisääntymiseen, ja alueelle tuleviin datakeskuksiin ovat myös osa nykyisiä trendejä. Mitä tämä kaikki tuo tullessaan, ja miten esimerkiksi kotitalouksen sähkönhinta kehittyy tulevaisuudessa ovat vielä isoja kysymyksiä, joita joudumme kohtaamaan.

Kehitys kiihtyy

Suomi on ollut itsenäinen reilut 100 vuotta, ja tämän aikajakson aikana Suomi on siirtynyt maatalousvoittoisesta yhteiskunnasta teollisuuden kautta palveluyhteiskuntaan, ja muutos on yhä kesken. Samalla kaupungistuminen on jatkunut maaseudun kustannuksella. Lohjalla tämä näkyy esimerkiksi talouden realiteettien kautta palvelurakenteen muutoksena.
Nykyään isoa osaa tässä muutoksessa näyttelee teknologioiden nopea kehitys.
Se on muuttanut myös oman mediamme lukemista. Osa ei enää lue printtilehteä.
Siksi tarjoamme jokaisen artikkelin kotisivuillamme, kehitämme kotisivuille erilaisia lohjalaisia palvelevia palveluita, sekä tarjoamme lehden maksutta myös täysin digitaalisena näköislehtenä.
Tästä kaikesta huolimatta jaamme lehteä joka viikko yli 21 000 lohjalaiselle kotitaloudelle suoraan koteihin – maksutta.
Trendien ja tekniikan tuodessa arkeen lisää vaihtoehtoja myös uutisten lukemiselle, me Ykkös-Lohjassa haluamme yhä tarjota sen perinteisen ja ennen kaikkea varmasti paikallisen tavan tuottaa otteita paikallisuudesta – tapahtumat, kaupungin päätökset, tarjoukset, jokaisen lohjalaisen kotiin.

Trendit ja me

Eivätkä ne kaikki trendit ole maailmaa suurempia asioita. Osa trendeistä liittyy suoraan siihen, miten näemme itsemme, ja miten haluamme toisten näkevän meidät.
Tässä sosiaalinen media on tuonut aivan uudenlaiset odotusarvot, jotka vaikuttavat arkeemme.
Sosiaaliset normit olivat ennen opeteltuja asioita, nyt sosiaalisen median tuhannet esiintyjät antavat meille vaikutteita, muokkaavat mielipiteitä ja tuovat uusia tapoja arkeemme – niin syömisen, juomisen, olemisen, kuin kaiken muunkin kanssa.
Ja vaikka emme itse käyttäisi sosiaalista mediaa, emme voi täysin olla näidenkään trendien ulottumattomissa, koska ne vaikuttavat kaikkeen mitä käytämme, ja mitä kohti saatamme olla menossa.
Trendeistä on hyvä myös ymmärtää se, että osa tulee takaisin – kiertokulku on nähtävillä tässäkin. Lehdessä se on jo nähty, koska se nähdään Lohjan keskustassa tai alueemme muissa keskuksissa?

KO

Kumppanin mainos

Kommentoi kirjoitusta