Ajankohtaista

Päätoimittaja

Hiihtäminen Lohjalla ja latutilanne

lohja

Talvi on esitellyt tänä vuonna monet puolensa kovine pakkasineen, mutta lunta ei Lohjan alueella liiemmin ole sadellut, joka näkyy myös Lohjan alueen latutilanteessa. Lohjan latutilanteen voi kuka tahansa käydä päivittäin tarkastamassa Lohjan Liikuntakeskuksen ylläpitämästä latukartasta. Lohjalla on myös ns. koiraladut, eli Lohjan Liikuntakeskuksen ylläpitämillä laduilla tiistaisin, perjantaisin ja lauantaisin kello 20.00 jälkeen voi laduilla hiihtää myös koiran kanssa.

Lohjanharjun ladut

Lohjanharjulla on kaikkiaan 10 ylläpidettyä latua pituudeltaan kilometrista 16 kilometriin. Niistä on tällä kirjoitushetkellä käytössä vain tekolumilatu (Sorakuopan lenkki 2,1 km). Tekolumilatu on aikuisille maksullinen, joko kuusi euroa päivä tai 50 euron kausimaksu. Asema-Muijalan alueella on neljä latua, jotka eivät ole käytössä nyt. Sammatissa kolme latua, Karjalohjalla yksi 1,3 km latu, Saukkolassa on käytettävissä kaksi latua: kuntorata 1,5 km ja Oinolan koulun 1,3 km latu. Keräkankareella on kaksi latua käytettävissä 2 km valaistu latu sekä 5 km Kylmälähteen lenkki. Lisäksi Lohjalla on peltolatuja, jotka eivät ole kartan mukaan tällä hetkellä käytössä.

Aulahdelta löytyy kelkalla tehty ura n. 8 km Lylyinen-Liessaari-Kirkniemi, mutta tämä on ns. yksityinen ura.

– Liikuntakeskuksen ylläpitämänä on vain matkaluisteluradan laitaa kulkeva n. 5 km latu Aurlahdesta Ollisaareen ja takaisin. Jos järvellä on muita aurattuja reittejä/ latuja, niin Liikuntakeskus ei ole niistä tietoinen, eikä pysty vastaamaan käyttäjien turvallisuudesta niillä reiteillä. Jään tarkkailu rajoittuu meillä myös pelkästään tuolle meidän ylläpitämälle alueelle, kertoo Lohjan Liikuntakeskuksen liikuntapaikkapäällikkö Santtu Hägg.

Vaikka lunta on vähänlaisesti, se ei ole estänyt lohjalaisia lähtemästä nauttimaan talvisesta säästä. Bongasimme tämän kommentin sunnuntaina Lohjalaiset-Facebook ryhmästä:

– Täytyy sen verran sanoa julkisestikin, että tänään oli kyl mahtava päivä Aurlahdessa. Jäin siinä täydellisestä säästä nauttiessani miettimään, että on noi nimettömät lumensiirtäjät, Liikkuva Lohja-tiimi, Aplico yms. osallistuvat firmat, poppoo, joka on tuonut potkukelkat lainattavaksi ja muut touhuposset saaneet onnistuneesti lohjalaista yhteisöllisyyttä aikaiseksi.  Muutaman tunnin aikana luistelukentällä ja jäillä näin helposti yli 500 ihmistä, kaikki hyvällä tuulella, aikuiset moikkailee puolituttuja ja lapset nauttii liikkumisesta. Klassinen suomalainen näkymä, jos en sanoisi. Jäi hyvä mieli. Viihdyin. Suosittelisin kaverille, kirjoitti Jan Sjögren.

Lohjan Liikuntakeskuksen palveluita

Harjulle on tehty lapsille ihan oma latu hiekkakentälle, jäähallin viereen. Ladun keskeltä löytyy myös pieni pulkkamäki perheen pienimmille. Lohjan Liikuntakeskuksen suksilainaamo on myös avattu, lainaamo löytyy jäähallin yläkerran pukuhuonekäytävältä. Lainaamosta löytyy välineitä lapsista – aikuisiin ja perheen pienimmille hiihtäjille olemme hankkineet useamman parin uusia remmisuksia eli sukset voi kiinnittää suoraan kenkiin. Lainaamo auki jäähallilla ma – pe klo 9.00 – 20.00, (sukset on arkisin ensisijaisesti koululaisten käytössä klo 9.00 – 15.00) sekä la – su klo 9.00 – 18.00.