Lohjan Teatterin kevätkauden ohjelmistossa on nyt pitkästä aikaa odotettu farssi yllätyksineen ja vauhdikkaine käänteineen! Täydelliset häät on romanttinen komedia, jossa rakastetaan rajusti ja rakastuksen kohde vain vaihtelee.
Kun vihdoin viimein koittaa se kauan odotettu hääpäivä, sulhanen heräilee ankarassa kankkusessa polttareiden jälkeiseen aamuun hääsviitissä ja ihmetys onkin suuri, kun vieressä pötkötteleekin joku muu kuin morsian.
Näytelmä siis alkaa katastrofin aineksista, ja kun tähän hulvattomaan suhdesoppaan lisätään vielä topakka äiti, pöllähtänyt siivooja ja sekoileva bestman, on kipakan farssin ainekset kasassa.
Komedian ystäville on luvassa hullun hauskoja väärinymmärryksiä, farsseille ominaista vauhtia ja intohimon hetkiä tuttujen näyttelijöiden heittäytyessä komedian pyörteisiin.
Täydelliset häät -menestysfarssi on naurattanut katsojia sadoissa teattereissa ympäri Eurooppaa ja Amerikkaa, ja siitä on suunnitteilla myös Hollywood-elokuva.
Farssin on ohjannut Lohjan Teatterin monitaituri Aivar Andrejev
Aivar Andrejev on totuttu näkemään yleensä teatterin näyttämöllä, mutta vuosien saatossa hän on myös istunut ääni- ja valopöytien takana, astellut lavastajan saappaissa sekä näyttänyt kykynsä ohjaajana. Tämä onkin jo Aivarin neljäs ohjaustyö Lohjan Teatterissa. Aiempia ohjauksia ovat olleet Avoin liitto (2017), Vaimoni on toista maata (2019) ja yhteisohjauksena Sari Niinikosken kanssa Onnennumerot (2020).
– Komedia on ehkä teatteritaiteen haastavin laji, mutta juuri siksi myös äärimmäisen palkitseva. Jokainen nauru ja hymy katsomossa ovat ohjaajalle selvin merkki onnistumisesta. Maailmantilanteen ollessa kaoottinen, huumori ja ilo eivät ole ylellisyyttä, ne ovat välttämättömyys, kertoo ohjaaja Aivar Andrejev.
Esityskausi 31.1.-13.3.2026
Työryhmä:
Käsikirjoitus: Robin Hawdon
Suomentaja: Sarianne Tursas
Ohjaus: Aivar Andrejev
Lavastus ja valoajot: Jyrki Kakko
Puvustus: Sari Niinikoski ja Annukka Matilainen
Valosuunnittelu ja käsiohjelma: Sari Niinikoski
Ääniajot: Merja Hukkanen
Valokuvat: Riina Ihanamäki ja Sari Niinikoski
Näytelmäoikeudet: Nordic Drama Corner
Rooleissa:
Mika, sulhanen – Esa Koski
Tommi, bestman – Janne Lavikainen
Salla, Tommin tyttöystävä – Camilla Laine
Malla, siivooja – Maisa Sinisalo
Kirsi, morsian – Saara Ikonen
Saara, morsiamen äiti – Marjukka Paajolahti-Halme



