Kesän kulttuurikävelyt tulevat taas
Lohjan Oppaat ry ja Lohjan kaupunki järjestävät kesällä 2024 totuttuun tapaan torstaisia kulttuurikävelyitä. Kulttuurikävelyillä syvennytään järvikaupunki Lohjan historiaan ja kulttuuriin asiantuntevan oppaan johdolla kauniissa kesäillassa. Kävelyt tarjoavat uutta niin paikallisille asukkaille kuin matkailijoille ja mökkiläisille, ja kierroksista jokainen voi valita itseään kiinnostavat aiheet.
Kesän ensimmäisellä kierroksella perehdytään Suomen koululaitoksen kehitykseen ja opinahjoihin Lohjalla. Arkkitehtuurista kiinnostuneiden kannattaa lähteä kierrokselle 11.7, kun Lohjan keskustaa tarkastellaan rakennusten kautta. Lohjanharjun kierroksella tutustutaan lohjalaiseen historiaan niin sotilasperinteen kuin urheilun sekä koulutuksen näkökulmista kun kuppilakierroksella puolestaan peilataan Suomen alkoholipolitiikan vaikutuksia kauppalan ja kaupungin vapaa-ajan viettoon sekä paikallisten anniskeluravintoloiden kehitykseen. Jos asuntomessut menivät vuonna 2021 ohi, tutustutaan Hiidensalmen alueeseen kesän viimeisellä kulttuurikävelyllä elokuun lopussa.
Lippuja opastetuille kierroksille voi ostaa etukäteen NetTicketistä ja sen jälleenmyyjiltä, kuten Visit Lohjan toimistosta (Laurinkatu 50), kaupungintalon asiakaspalvelusta (Karstuntie 4) tai Lohjan Prismasta (Laurinkatu 37-41). Kierroksille mahtuu mukaan yhteensä 25 osallistujaa.
Kulttuurikävelyt kesällä 2024 (täysin uudet kävelyt listalla lihavoituina):
6.6. Koulujen Lohja
13.6. Sammatti – kesämökkiläisten paratiisi ja Elias Lönnrotin koti
27.6. Kauppalan kulmat
4.7. Vivamo
11.7. Arkkitehtuurin helmiä Lohjan keskustassa
18.7. Pyhän Laurin kirkkomaa
25.7. Kalkki-Petterin valtakunnassa
1.8. Kulttuurikävely Lohjanharjulla8.8. Aikamatka keskiaikaiseen Lohjan kirkkopitäjään
15.8. Teollistumisen juuret Lohjalla
22.8. Kulmakunnan Kuppilat29.8. Hiidensalmi ennen ja nyt
Tarkemmat kuvaukset kierroksista löytyvät täältä: Kesän kulttuurikävelyt alkavat 6.6.2024 (visitlohja.fi)



