Ajankohtaista

Päätoimittaja

Pusulan kesäteatteri 2025:MAALTA PESEE! – improvisoitu maalaiskomedia

kesäteatteri, teatteri

Pusulan Ahjolassa ainutlaatuista komediaa elokuussa!

Pusulan kesäteatteri esittää kesällä 2025 maalaiskomedian ”Maalta pesee!”. Näytelmän tapahtumat sijoittuvat idylliseen maalaismaisemaan ja lavalla tavataan monta tuttua hahmoa… tai sitten ei, koska tänä kesänä yleisö saa päättää, mitä haluaa nähdä. ”Maalta pesee!” on improvisoitu esitys, jossa koetaan joka ilta uusi tarina.
Hahmot, tapahtumapaikat ja juonenkäänteet ovat yllätys niin katsojille kuin esiintyjille. Improvisaation hengen mukaisesti yleisö antaa tarinan lähtökohdat, ja sen jälkeen näyttelijät esittävät näytelmän tuttujen maalaiskomedioiden innoittamana.

Näytökset Ahjolassa

Näytökset pidetään Pusulan Maamiesseuran Ahjolassa. Esiintyjät ovat kokeneita tekijöitä mm. karkkilalaisesta MeTässä -improryhmästä sekä lohjalaisesta Nasakasta. Lisäksi näyttämöllä nähdään monta tuttua Pusulan kesäteatterin vakiokasvoa. Maalaiskomedian hengen mukaisesti jokaisessa esityksessä on myös musiikkia, josta vastaa live-muusikko. Ryhmän ohjaajana toimii Markku Ihamäki.

Esitysajat:
To 7.8. klo 19
Pe 8.8. klo 19
Su 10.8. klo 16
to 14.8. klo 19
Pe 15.8. klo 19
Su 17.8. klo 16

Esityksen konsepti ja ohjaus: Markku Ihamäki

Esitykset Pusulan Ahjolassa (Kaukelantie 2, 03850 LOHJA)
Liput 20/15€. Esityksen kesto noin 1,5 tuntia (sis. väliajan)
Tuotanto:
Pusulan Maamiesseura
Tiedustelut ja varaukset:
p. 045 692 4114 /
pusulankesateatteri@gmail.com

Kuvassa: (ylärivi vasemmalta) Ida Sosunov, Mari Haapio (toinen rivi vasemmalta) Iiris Anttila, Saara Sotala, Jorma Kuha, (kolmas rivi vasemmalta) Essi Riikonen, Viveka Haapio, Tuomo Laine (alarivi vasemmalta) Irma Paasovaara, Suvi Tuomi