Ajankohtaista

Päätoimittaja

Rantaradan parantaminen etenee tulevana kesänä – merkittäviä investointeja Länsi-Uudenmaan liikenteeseen

rantarata

Rantaradan parantamistyöt käynnistyvät kesällä 2025

Hallitus on sitoutunut kehittämään rantarataa merkittävillä 80 miljoonan euron investoinneilla tämän hallituskauden aikana. Viimeisten kahden vuoden suunnittelutyön jälkeen konkreettiset rakennustyöt alkavat kesällä 2025. Työt keskittyvät erityisesti Inkoo-Karjaa -osuuden stabiliteetin parantamiseen, jossa urakkakilpailu on jo käynnissä. Lisäksi Lillgårdin ja Riddarbackenin tunneleiden sekä kallioleikkausten korjaukset ovat edenneet sopimuskatselmuksen vaiheeseen.

Kauklahti-Karjaa -välille suunnitellaan merkkisiivousta, mikä parantaa junaliikenteen luotettavuutta. Työt hyödyntävät Espoon kaupunkiratatyöistä saatuja kokemuksia, mikä varmistaa tehokkaan toteutuksen. Näiden parannusten odotaan merkittävästi vähentävän viivästyksiä ja lisäävän radan kapasiteettia, mikä on erityisen tärkeää kasvavalle Länsi-Uudenmaan liikennöinnille.

Siuntion kaksoisraide ja Inkoon hankkeet edistymässä

Siuntion kaksoisraiteen suunnittelu ja YVA-menettely (yhteiskunnallinen vaikutusten arviointi) on aloitettu, ja niiden odotaan valmistuvan vuosien 2025–2026 aikana. Kaksoisraiteen rakentaminen parantaisi rantaradan liikennöintimahdollisuuksia huomattavasti, mahdollistaen tiheämmän ja sujuvamman junaliikenteen. Hankkeella on keskeinen rooli alueen liikennejärjestelmän kehittämisessä, ja sen toteuttaminen nousee ajankohtaiseksi suunnittelun päätyttyä.

Samalla käynnistetään Inkoon syväsataman pistoraiteen ja Inkoon aseman kevyen liikenteen väylän esiselvitykset. Näiden hankkeiden tavoitteena on turvata sekä rahtiliikenteen sujuvuus että pyöräilijöiden ja jalankulkijoiden turvallisuus. Jos kaikki etenee suunnitelmien mukaan, selvitykset saadaan päätökseen vuoden 2026 aikana.

Kansanedustaja Wickström: ”Rantaradan kehittäminen on elintärkeää”

Kansanedustaja Henrik Wickström (RKP) korostaa rantaradan kehittämisen merkitystä Länsi-Uudenmaan alueelle.

– On hienoa, että hallitus panostaa rantaradan parantamiseen. Jokainen uusi investointi on askel kohti tehokkaampaa ja luotettavampaa liikennettä”, Wickström sanoo.

Hän painottaa, että Siuntion kaksoisraiteen rakentamisen päätöksiä odotetaan innolla, ja junaliikenteen kehittämistä on jatkettava yhteistyössä HSL:n ja VR:n kanssa.

Wickström myös muistuttaa, että rantarata on keskeinen osa alueen infrastruktuuria, ja sen parantaminen tukee paitsi päivittäistä junamatkustusta, myös alueen taloudellista kasvua. Hänen mukaansa hallituksen panostukset ovat tärkeä askel kohti kestävää ja modernia raideliikennettä.